Moduł Wideokonferencji

Opis systemu wideokonferencji zintegrowanej z aplikacją eSesja.

System został w pełni zintegrowany z aplikacją eSesja. Okno wideokonferencji zostało umieszczone wewnątrz aplikacji, dzięki czemu już nie ma potrzeby dzielenia ekranu ani uruchamiania osobnej aplikacji. Poniższe zrzuty ekranu pokazują, jak wygląda okno w systemie w trzech możliwych rozmiarach.

Zrzut ekranu 1 Widok z domyślnym rozmiarem okna wideokonferencji w aplikacji eSesja
Zrzut ekranu 2 Widok z pomniejszonym oknem wideokonferencji w aplikacji eSesja
Zrzut ekranu 3 Widok z powiększonym oknem wideokonferencji w aplikacji eSesja

Sterowanie dyskusją, przekazywanie i odbieranie głosu odbywa się w pełni za pośrednictwem modułu dyskusja. Dostęp do zarządzania mają użytkownicy z uprawnieniami administratora oraz przewodniczący, który jest wybierany za pośrednictwem specjalnego panelu.

Zrzut ekranu 4 Widok aplikacji eSesja z uruchomionym modułem dyskusji
Zrzut ekranu 5 Moduł dyskusji uruchomiony z poziomu interaktywnej obsługi posiedzenia w aplikacji eSesja

Podczas wideokonferencji głos, na stałe, otrzymuje przewodniczący i tego głosu nie można mu odebrać. Każdy kolejny użytkownik, który chce wziąć udział w dyskusji, musi się zgłosić poprzez moduł dyskusja i dopiero za zgodą prowadzącego obrady, głos zostaje mu udzielony (przez prowadzącego lub operatora) i tym samym, zostaje automatycznie uruchomiony mikrofon i kamera zgłaszającego się uczestnika. Bez otrzymania zgody na uczestnictwo w dyskusji, nikt poza prowadzącym, nie będzie w stanie tego głosu zabrać, co utrzymuje porządek podczas prowadzonego posiedzenia.

Zrzut ekranu 6 Widok okna wideokonferencji z udzielnym głosem uczestnikowi posiedzenia

W sytuacji gdy, przewodniczący jest jedynym mówcą, po wyłączeniu swojej kamery, pojawia się zdjęcie z systemu eSesja. W sytuacji gdy, wypowiada się dwóch mówców (przewodniczący i uczestnik) i przewodniczący wyłączy swoją kamerę, drugi mówca zostanie pokazany na pełnym ekranie. W sytuacji gdy drugi mówca wyłączy swoją kamerę, a przewodniczący ma swoją włączoną, pozostanie podział na dwóch mówców, ale zamiast obrazu kamery drugiego mówcy zostanie ukazane jego zdjęcie z systemu eSesja.

Zrzut ekranu Widok okna wideokonferencji z udzielnym głosem uczestnikowi posiedzenia, który wyłączył swoja kamerę.

Uczestnicy wideokonferencji mogą zgłaszać chęć zabrania głosu dobrowolnie lub zostać zaproszeni do głosu przez administratora przy pomocy listy gości. W tym przypadku w celu ochrony danych osobowych, każdy użytkownik zaproszony do zabrania głosu musi wyrazić zgodę.
Jeśli uczestnik nie wyrazi zgody, to zostanie usunięty z listy dyskusji.

Zrzut ekranu 8 Widok okna wideokonferencji zaproszeniem do głosu

Goście również mają możliwość aktywnego uczestnictwa w wideokonferencji oraz zabierania głosu korzystając z indywidualnie generowanych linków, które pojawiają się w specjalnym panelu.

Zrzut ekranu 9 Okno wideokonferencji dla zaproszonych gości otwierane z indywidualnego linku
Zrzut ekranu 10 Panel administratora wideokonferencji

System posiada wszystkie niezbędne funkcje do przeprowadzenia posiedzenia, a jednocześnie jego obsługa została maksymalnie uproszczona, tak aby każdy użytkownik i zaproszony gość bezproblemowo mógł skorzystać z systemu i zabrać głos podczas posiedzenia.

Zrzut ekranu 11 Udostępnianie ekranu podczas sesji w Starostwie Powiatowym w Rzeszowie

Mając na celu bezpieczeństwo użytkowników systemu eSesja, udostępniliśmy w panelu administracyjnym, możliwość dodania kodu bezpieczeństwa, który uprawnia do otwarcia panelu.

Zrzut ekranu Okno logowania do panelu administratora

W panelu znajduje się również opcja ustawienia kodu PIN dla uczestników, który zabezpiecza spotkanie przed dołączeniem do niego osób nieuprawnionych.

Zrzut ekranu okno ustawienia kodu pin użytkownika
Zrzut ekranu Okno wprowadzenia kodu pin do spotkania

Do uruchomienia systemu na systemie Android wystarczy aktualna wersja aplikacji eSesja, która jest dostępna w sklepie Play oraz do pobrania bezpośrednio ze strony https://esesja.pl/d. Do odpowiedniego działania systemu jest również wymagana aktualna wersja przeglądarki Google Chrome.

Dla urządzeń z systemem Windows lub IOS, aplikacja jest uruchamiana poprzez przeglądarkę – dla użytkowników systemu eSesja poprzez tablet.esesja.pl, a dla gości za pomocą indywidualnego linku uruchamianego w przeglądarce. W tym przypadku również zalecana jest aktualna wersja przeglądarki Google Chrome.

Zrzut ekranu 16 Okno podglądu dla administratora oraz link do transmisji.

W celu uruchomienia transmisji również został przygotowany specjalny link, który należy dodać do swojego programu strumieniującego. Link został umieszczony pod oknem podglądu przygotowanego dla administratorów.

Mieszkańcy oglądający transmisję widzą przewodniczącego i osobę, która otrzymała głos. Taki widok pozwala skupić się widzowi na osobie przemawiającej, a możliwość zabrania głosu przez przewodniczącego w dowolnym momencie, pomaga w zachowaniu odpowiedniej dyscypliny i kontroli na sesji.

Zapraszamy do zapoznania się z animacja przedstawiającą działanie systemu

Link do YouTube


Poniżej znajduje się klika przykładowych transmisji klientów systemu eSesja

Zrzut ekranu 17 Transmisja na żywo wideokonferencji w Starostwie Powiatowym w Rzeszowie.
Zrzut ekranu 19 Transmisja na żywo wideokonferencji w Urzędzie Miasta w Sopocie
Zrzut ekranu 20 Transmisja na żywo wideokonferencji w Urzędzie Miasta Jeleniej Góry
Zrzut ekranu 21 Transmisja na żywo wideokonferencji w Urzędzie Dzielnicy Wilanów
Zrzut ekranu 22 Transmisja na żywo wideokonferencji w Urzędzie Miasta Krotoszyn
Zrzut ekranu 23 Transmisja na żywo wideokonferencji w Urzędzie Miasta Częstochowa
Zrzut ekranu 29 Transmisja na żywo wideokonferencji w Starostwie Powiatu Wolsztyńskiego